Archív článkov

Podoby džezu 21. mája 2017

19.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Džezová hudba na Slovensku má svoju bohatosť, popularitu a rešpektovanú umeleckú úroveň aj preto, lebo má širokú podporu v jej šírení kvalitnými médiami. Je dobre, že máme v našom meste Rádio Piešťany a jeho premyslený a obľúbený program, v ktorom má džez svoje pevné miesto. Cez terestriálne vysielanie sa dostáva relácia Podoby džezu k svojim poslucháčom v širokom okruhu Piešťan a cez internetovú stránku ju majú možnosť sledovať obdivovatelia po celom svete. Ohlasy potvrdzujú jej obľúbenosť a to je pre nás zaväzujúce. Dovoľte mi poďakovať firme WINTER média za priestor, ktorý poskytuje šíreniu džezu.

Jubilejné Podoby džezu budú spojené s ďalšou sviatočnou príležitosťou. V sobotu 20. mája pokrstí Sisa Michalidesová svoj ďalší album. Krst sa koná v Piešťanoch v priestoroch Elektrárne a my budeme pri tom. Po vlaňajšom úspechu v ankete Esprit 2015 s jej albumom Dream Rhapsody prichádza usilovná autorka s albumom Chloe. Nedeľná relácia uvedie aj ďalšie novinky na domácom a zahraničnej džezovej scéne v pravidelných aktualitách a informáciách.

Na stretnutie pri jubilejnej relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - E.S.P.

19.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album E.S.P. od slávneho amerického džezového trumpetistu Milesa Davisa, ktorý v roku 1965 vydalo vydavateľstvo Columbia. Na albume môžeme počuť zmes post bobu, free džezu a avantgardného poňatia džezovej hudby. Okrem Davisa na trúbke treba vyzdvihnúť hru Herbie Hancocka na piane, Dave Hollanda na base, mladého bubeníka Tonnyho Williamsa a, samozrejme, tenorsaxofonistu Wayna Shortera. Toto hviezdne zoskupenie špičkových džezových hudobníkov sa zvykne označovať aj ako Second Great Quintet Milesa Davisa. Formácia nahrala v rokoch 1964 až 1968 viacero albumov, ktoré dodnes patria k vrcholom džezovej hudby vôbec a E.S.P. je jednoznačne jedným z nich.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 14. mája 2017

12.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobný týždeň v Kursalone sa začal pravidelným pondelňajším jam session, v stredu nás pobaví Blue Train Expres a v piatok zahrá známe hity populárna kapela Coverage. V relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sme uzavreli kapitolu Esprit 2016 a zároveň sme otvorili kapitolu Esprit 2017, pretože sme predstavili nový album Sisy Michalidesovej: Chloe, ktorý bude nepochybne nominovaný do ankety Esprit o najlepší slovenský džezový album roka 2017 - a už teraz je jasné, že nebude bez nádeje na úspech. Nikolaj Nikitin a Ľubo Šrámek dokončili album s názvom Altar, ktorý bude témou nedeľnej relácie.

Podoby džezu sa veľmi približujú k zaujímavému jubileu. Budúca relácia 14. mája má poradové číslo 249. Do histórie sa pozrieme aj cez spomienku na nezabudnuteľný koncert fínskeho kvarteta Esa Pethman & Carola Standertskjöld, ktorý sa konal na začiatku šesťdesiatych rokov vo vtedy fungujúcom Kúpeľnom kine, stojacom v parku oproti Kursalonu. Informácie a aktuality z domácej a svetovej džezovej scény nebudú chýbať.

Na stretnutie v nedeľu na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší Jano Babič.


Hudobný tip: Basa Basa - High Life Music

12.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Homowo High Life music od nigerijskej funkovej formácie Basa Basa, ktorý vznikol v spolupráci so skupinou The Nyaku Twins. Album bol nahratý v roku 1979 v Nigérii. Ide o veľmi výnimočný hudobný počin, na ktorom môžeme počuť spojenie dvoch hudobných kultúr - americkej tanečnej hudby 70. rokov a afrického funku a disca. Čo sa zberateľského hľadiska týka, táto doska je veľmi vzácnou položkou a mala by patriť do hudobnej knižnice každého funkového DJa.

Okrem denného vysielania Rádia Piešťany si album Homowo High Life budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Peach River Records
 


Podoby džezu 7. mája 2017

04.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu budú v nedeľu 7. mája v duchu vydareného večera osláv Medzinárodného dňa džezu a udeľovania ocenení Esprit 2016, na ktorom sa zišli mnohé osobnosti slovenského džezu. My sme nakrútili rozhovory s laureátmi ankety, ako aj s poprednými džezovými umelcami. Rád sa s vami podelím o ich dojmy a názory. Čo je nové na domácej a zahraničnej džezovej scéne, vám predstavíme v rubrike aktualít. Jednou z noviniek je aj album Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka s názvom Altar, ktorý si zahráme ešte pred jeho oficiálnym uvedením. Pestrý program a dobrá hudba sú tradične dobrým dôvodom stráviť príjemný večer pri počúvaní relácie Podoby džezu.


Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Pat Metheny - Still Life Talking

04.05.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Still Life Talking od legendárneho džezového gitaristu Pata Methenyho, ktorý bol nahratý v roku 1987. Metheny je bez pochýb jednou z najoriginálnejších postáv gitarovej hry od 80. rokov minulého storočia. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že v hre spája folk, džez, latino a world music, čo robí jeho hudbu veľmi ľahko rozpoznateľnú a nenapodobiteľnú. Album Still Life Talking patrí medzi najlepšieho Methenyho kúsky. Môžeme na ňom počuť kombináciu harmónie brazílskej hudby s džezovou rytmikou, to všetko vo veľmi originálnom prevedení.


Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Geffen Records


« Dozadu 1 2 3 4 24 48 71 94 Dopredu »