Archív článkov

Podoby džezu 25. júna 2017

23.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany 25. júna venujeme klaviristom. Valér Miko vydal nový album a nazval ho priliehavo k jeho vzniku In The Nature. „Tento klavírny cyklus vznikal v priebehu uplynulého leta, najmä počas dni strávených v lesoch, na horách, ale aj pri Stredozemnom mori. Zázrak prírodných javov, ako aj pohľad na divokú zver vo mne vyvoláva vzrušujúce emócie a zároveň ma napĺňa vnútorným kladom. Tieto poryvy - vlny som sa potom snažil vyjadriť v hudobnej intimite zvuku klavíra,“ opisuje svoj album jeho autor V. Miko. Nový album bude v dobrej spoločnosti, budeme hovoriť o blížiacom sa jubileu - storočnici Thelonious Monka, o jeho hudbe i pohnutom životnom príbehu. V piatok 23. júna zahrá v Kursalone Katka Suchoňová a jej kvartet a Rádio Piešťany bude pri tom.

Na stretnutie pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Iggy Pop - The Idiot

23.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Idiot je prvým sólovým albumom ikony punkovej scény 70. rokov, Iggyho Popa. Vznikol v roku 1977 po päťročnej odmlke, ktorá nasledovala po rozpade jeho domovskej skupiny The Stooges.

Album sa oslobodzuje od žiletkovej agresie, ktorá definovala Popovu pôvodnú skupinu. Veľký podiel na príklone k avantgardnému zvuku na spôsob nemeckého krautrocku má prítomnosť Davida Bowieho, ktorý album produkoval a nahral naň všetky klávesové linky. Idiot je tematicky aj štylisticky inšpirovaný prostredím Berlína 70. rokov. Veľkomestský bohémsky život dokázal Pop veľmi priliehavo pretlmočiť do heslovitých lyricky úderných textov. Prenikavý minimalizmus Idiota sa stal inšpiráciou pre mnohé žánre alternatívnej hudby, od post-punku, cez gotický rock až po tzv. „novú vlnu”.


Michael Papcun


zdroj: RCA Victor
 


Podoby džezu 18. júna 2017

16.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany majú už svoju osvedčenú programovú štruktúru. Pravidelne informujú o významných osobnostiach, novinkách z nahrávacích štúdií a o dianí na džezovej scéne. V storočnici džezu je niekoľko zásadných osobností, o ktorých je reč pre ich zásluhy o vznik a vývoj džezu a tiež o zhode ich spoločného zrodu. Ella Fitzgerald a Thelonious Monk sa narodili pred sto rokmi, čo je určite dôvod o nich hovoriť. Predstavíme novinku, brazílsky bubeník Igor Willcox vydal svoj album No. 1. Na domácej scéne zahrá v Kursalone v stredu 15. júna Matúš Jakabčic a CZ-SK Big Band a vo štvrtok naplní za pekného počasia priestory terasy Kursalonu príjemný hlas Dášky Libiakovej v sprievode Swing Q.


Aktuality a informácie sú pravidelnou súčasťou relácie, ktorú vysielame v nedeľu o 20. hodine a reprízujeme v plnom znení v stredu o 23. hodine na frekvencii 90,2 MHz, a tiež na www.radiopiestany.sk.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

 


Hudobný tip: Sound of Siam - Leftfield Luk Thung, Jazz and Molam in Thailand

16.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sound of Siam - Leftfield Luk Thung, Jazz and Molam in Thailand. Ide o kompilačný album, ktorý v sebe ukrýva to najlepšie z hudby Thajska vydanej za obdobie rokov 1964 až 1975. Jedinečnú kompiláciu Sound Of Siam má na starosti vydavateľstvo Soundway Records, ktorému sa podarilo ukázať poslucháčovi orientálnu hudbu v inom svetle. Na doske môžeme počuť jedinečné funkové groovy, džezové rytmy, ale aj hudbu inšpirovanú africkými a latinskoamerickými krajinami, ktorej thajské vokály dodávajú neskutočnú exotickú atmosféru. Album v sebe zahŕňa 19 skladieb od popredných thajských interpretov, ktorí hudobne spájajú viaceré kultúry a žánre.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Soundway Records


Podoby džezu 11. júna 2017

09.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu na Rádiu Piešťany prechádzajú storočnou históriou džezu, ktorú si pripomíname od marca tohto roka. Pohľadom do minulosti mapujeme vývoj džezu a predstavujeme velikánov, ktorým patrí náš obdiv a vďaka. Kenny Baron sa narodil 9. júna 1943 a my si pripomenieme jeho hudbu a životný príbeh tak, ako ho opísal Arne Reimer vo svojej publikácii Americkí džezoví hrdinovia. Začiatkom roka vyšiel druhý diel tejto skvelej knihy. V každom diele sú opísané stretnutia s päťdesiatimi americkými džezovými legendami. K. Baron je jeden z mladších priekopníkov džezu, ale jeho prínos ako klaviristu i skladateľa je pozoruhodný. Na 9. júna pripadne tiež koncert Anny Hortovej & Friends. Dôkazom toho, že Anka si vie vybrať priateľov, je zloženie kapely: Ľuboš Šrámek - klavír, Tomáš „Kaštan“ Baroš - kontrabas, Marián Ševčík - bicie nástroje. V relácii nebudú chýbať aktuality a informácie z džezovej scény.

Na stretnutie v nedeľu o 20. h na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: Jon Anderson & Roine Stolt - Invention of Knowledge

09.06.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Invention of Knowledge, ktorý v júni tohto roka vydala spolupracujúca dvojica Jon Anderson a Roine Stolt. J. Anderson, známy z legendárnej rockovej skupiny Yes, a R. Stolt, ktorého ako veterána progresívneho rocku môžeme poznať zo skupín ako The Flower Kings či Transatlantic, získali veľký záujem hudobného sveta už pri oznámení spoločnej spolupráce na novopripravovanom albume.

Po hudobnej stránke ide o krásnu spomienku na bohatú diskografiu skupiny Yes. Napriek tomu, že hlavnou myšlienkou tejto dosky je priblížiť sa k tvorbe Yes, nahrávky sú veľmi originálne, moderné a kompozične novátorské. Jedinečný hlas J. Andersona sa, našťastie, ani po rokoch nezmenil, navyše svoju hudbu obohatil o prvky world music, džezu a moderného zvuku popovej hudby.

Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: InsideOut Music


« Dozadu 1 2 3 4 25 49 72 96 Dopredu »