Archív článkov

Podoby džezu 24. 4. 2016

22.04.2016, Kategória: Novinky z rádia

Džez má na rádiu Piešťany svoje pevné miesto... Relácia Podoby džezu sa prihovára poslucháčom pravidelne v nedeľu o 21.00 h s novinkami a informáciami z diania na domácom a zahraničnom džezovom trhu. Ale špeciálna pozornosť patrí udalostiam na piešťanskej scéne. V Kursalone zahriali jarnú atmosféru piešťanského parku minulý piatok traja poprední džezmeni. V česko-slovenskom triu sa stretli Otto Hejnic na bicích, Josef Fečo na kontrabase a Ondrej Krajňák na klavíri. Vynikajúci koncert dopadol nad očakávanie... tak, ako to už v Kursalone býva - atmosféra burcuje.

Na piatok 22. apríla sa chystá ešte mohutnejší nárez. Zaduje Rado Tariška, až z Venezuely príde klavirista Benito Gonzales a Andreas Varady si vypýtal dovolenie od Quincy Jonesa a privedie svoj rodinný džezový klan. Rádio Piešťany nebude chýbať a na nedeľné Podoby džezu prichystáme reportáž. V nedeľu 24. apríla si pripomenieme aj to, že v tento deň sa narodil Joe Henderson a veľká Ella by sa 25. apríla dožila 99 rokov.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - Workin‘ with the Miles Davis

22.04.2016, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Workin‘ with the Miles Davis Quintet, ktorý nahral legendárny americký trumpetista Miles Davis so svojím kvintetom v roku 1956. Vyšiel vo vydavateľstve Prestige a dodnes ho môžeme priradiť k míľnikom štýlu hard bop a jednoznačne patrí k povinnej jazde každého džezového poslucháča. Na albume sa nám okrem Davisa predstavil John Coltrane na tenorsaxofóne, Red Garland na piane, Paul Chambers na base a Philly Joe Jones na bicích.


Album si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica


zdroj: Prestige


Podoby džezu 17. 4. 2016

15.04.2016, Kategória: Novinky z rádia

V piatok 8. apríla tu koncertovali Ondřej Štveráček s Milanom Nikoličom a Vladimírom Kostadinovičom. V piatok 15. príde Otto Hejnič s triom, 22. apríla Rado Tariška, Benito Gonzales a Andreas Varady a 29. apríla Vladimír Kostadinovič privedie svoj kvartet. A to sú mená, ktorých sláva hviezd sa dotýka... Benito Gonzales, klavirista z Venezuely, a Andreas Varady s gitarou mútili hlavu americkým džezmenom.

Celkom pokojne môžeme v Art Jazz Gallery skríknuť - piešťanský džez, „pome“! Rádio Piešťany šíri éterom tieto nie každodenné udalosti. Budeme na koncertoch v Kursalone a priblížime vám atmosféru v reportážach a rozhovoroch.

Celoslovenská anketa Esprit 2015 o najlepší džezový album roka vrcholí. Aj vy máte možnosť rozhodnúť o ňom svojím hlasom do 15. apríla na webovom portáli jazz.sk.

Podoby džezu v nedeľu 17. apríla budú plné noviniek. Ondřej Štveráček vydal nový album s americkým bubeníkom Gene Jacksonom, Valér Miko nahral so svojím triom album Vibrations, vydavateľstvo Hevhetia pokračuje aj v 16. roku svojej existencie míľovými krokmi a výsledkom je slovensko-poľská spolupráca - Szymon Mika trio na albume Unse. Zo zahraničnej produkcie to bude ešte Wolfgang Puschnig a jeho kapela Homegrown s albumom Seeds.

Na rádiu Piešťany nás čaká plodná džezová jar. Budem rád, ak ju budeme sledovať spolu. Na stretnutie v nedeľu o 21.00 h na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Robert Pospiš & Martin Sillay - Balady

15.04.2016, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Balady od hudobnej dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Real Music House v decembri minulého roka. Považujem ho za jeden z najlepších slovenských hudobných počinov roku 2015.

„Už roky to bola naša vysnívaná nahrávka. Slovenské balady v novom zvuku. Vyberali sme z obrovského množstva piesní. Najdôležitejšia pre nás bola hodnota príbehu a zvuková atmosféra. Album sme nahrávali naživo s výbornými hudobníkmi - violončelistom Romanom Harvanom a bubeníkom Juraj Šušaníkom. Žiadne špekulácie, zaujímala nás podstata skladieb. Rozhodli sme sa prerozprávať ich naším rukopisom. S výnimkou poslednej skladby sú všetky doplnené mojimi textami. Pieseň Po hore, po hore je úplne autorská. Veríme, že poslucháčov osloví nová lyrika týchto nádherných piesní. Album otvára divoká Stojí hruška v sade. Je to surová skladba, zrejme najtvrdšia, akú sme kedy nahrali. Aj preto sme sa ju rozhodli zaradiť hneď na začiatok. Balady pre nás symbolizujú určitú tvrdosť. Nechceli sme nahrať album s vyhladenou produkciou. Väčšina skladieb pochádza zo živej session. Tento prístup podľa nás splýval s naším pôvodným úmyslom - nahrať slovenské balady inak. Aj preto sme skladby prearanžovali tak, aby korešpondovali s naším hudobným cítením. Zmenami prešli aj texty. Cítil som, že im musím dodať osobnejší rozmer. Vznikli tak naše slovenské balady,“ opisuje nahrávku Balady spevák a hudobník R. Pospiš.

Album Balady si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!


Adam Kvasnica


zdroj: Real Music House


Podoby džezu 10. 4. 2016

08.04.2016, Kategória: Novinky z rádia

Na Rádiu Piešťany v relácii Podoby džezu sme si predstavili doteraz 12 albumov zo sedemnástich nominovaných - na nedeľu 10. apríla nám ostávajú AMC Trio a album Very Keen Atack, album Miloša Železňáka V bezvetrí a bezčasí, Pavel Morochovič Trio s albumom Awaking, Ľuboš Šrámek & his E. E. Artsemle prispel do súťaže albumom White Dream a Saxophon Syncopators sa uchádzajú o priazeň poslucháčov i poroty albumom Good Morning Ragtime. Vaše hlasy prijme internetový portál jazz.sk do 15. apríla, aby sme mohli po ich sčítaní slávnostne, na Svetový deň džezu 30. apríla, vyhlásiť v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave výsledky ankety Esprit 2015. Rádio Piešťany bude pri tom a nielenže oznámi výsledky, ale priblíži priebeh i atmosféru slávnostného večera a koncertu na počesť zúčastnených.
V nedeľu predstavíme aj účastníkov 3. Top Jazz Festu, ktorý sa bude konať 26. apríla v Topoľčanoch. Zahrá Pacora Trio, Andreas Várady Trio si pozvalo Rada Tarišku a program uzavrie Peter Lipa Band.

Aktuality a informácie o domácej a zahraničnej džezovej scéne sú pravidelnou súčasťou relácie Podoby džezu v nedeľu o 21.00 h na Rádiu Piešťany.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Podoby džezu 3. 4. 2016

01.04.2016, Kategória: Novinky z rádia

Podoby džezu sú partnerom ankety Esprit 2015 o najlepší slovenský džezový album roka. Aj v nedeľu 3. apríla bude táto udalosť hlavnou témou relácie. Predstavíme si tretiu štvoricu nahrávok, ktoré vydali hudobné vydavateľstvá v minulom roku. Groove Hub s albumom Enter The Hub, Ľuboš Šrámek a jeho E. E. Artsemble nahral album s názvom White Dream, Miloš Železňák sa predstaví na doske V bezvetrí a bezčasí a Martin Uherek kráča vlastnou cestou na albume Walkin´ My Own Way. Hlasovanie na internetovom portáli končí 15. apríla.

Okrem toho spomenieme 80. výročie narodenia amerického džezového kontrabasistu Scotta LaFara. Narodil sa 3. apríla 1936, žiaľ, v roku 1961 zahynul pri autonehode. Napriek mladému veku zanechal významný prínos vo vývoji džezu a množstvo nezabudnuteľných nahrávok. Aktuality a informácie z diania na domácej a zahraničnej džezovej scéne sú stálou súčasťou relácie Podoby džezu.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


« Dozadu 1 16 17 18 19 20 21 22 25 49 72 96 Dopredu »