Archív článkov

Podoby džezu 6. 3. 2016

04.03.2016, Kategória: Novinky z rádia

V takomto očakávaní žijeme ostatné dni - v novinách, televíznych debatách a spotoch, na uliciach sa na nás usmievajú sľubujúce tváre známych i menej známych politikov. Všetci sa nám vnucujú do priazne, pretože sobotné výsledky hlasovania na štyri roky určia charakter riadenia tejto krajiny. Výsledok je v rukách nás - voličov. Ak ho chceme ovplyvniť a naplniť svoje očakávanie, musíme byť pri tom.

Každý týždeň žijeme v očakávaní príjemného nedeľného večera v dobrej spoločnosti. Na Rádiu Piešťany vtedy počúvame reláciu Podoby džezu o novinkách z džezovej hudby. Po štvorročnej skúsenosti s reláciou sa toto očakávanie spája s istotou, že býva, na rozdiel od iných - naplnené...

Relácia Podoby džezu pôjde neochvejne ďalej. Zahráme si z novej slovenskej tvorby, budeme informovať o nadchádzajúcich podujatiach v našom okolí - pozrieme sa na program džezového festivalu v Brne a pripomenieme 25. výročie pôsobenia výbornej trenčianskej formácie Aurélius Q. Pripomenieme, že portál jazz.sk pripravuje už štvrtý ročník ceny za najlepší džezový album roka Esprit 2015.

Hlavne máme pre vás plnú náruč dobrého džezu a na stretnutie na Rádiu Piešťany sa aj tento týždeň v nedeľu 6. marca teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Tigran Hamasyan - Shadow Theater

04.03.2016, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Shadow Theater od arménskeho džezového pianistu Tigrana Hamasyana, ktorý vyšiel v roku 2013. Z viacerých albumov, ktoré má T. Hamasyan na svojom konte, píšem práve o Shadow Theater, pretože nejde len o moderný džez, ale o prepracované spojenie viacerých štýlov. Sám umelec tvrdí, že práca na albume mu z dôvodu kompozičnej zložitosti zabrala neuveriteľných šesť rokov. Poslucháč pri vypočutí objavuje nové hudobné teritóriá, ktoré vznikli kombináciou progresívneho rocku s moderným džezom a arménskou folkovou hudbou. To, že Tigranov zmysel pre fantáziu nepozná hraníc, môžeme počuť najmä na skladbách The Court Jester a Road Song. Okrem T. Hamasyana treba vyzdvihnúť aj nádherné vokály speváčky Areni Agbabian.

Album si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h na Rádiu
Piešťany.

Adam Kvasnica
 

Zdroj: Verve Records


Podoby džezu 28. 2. 2016

26.02.2016, Kategória: Novinky z rádia

Organizácia National Academy of Recording Arts and Sciences vyhlásila výsledky ocenení Grammy Awards. Držiteľom ich slávnostne odovzdali 15. februára 2016 v športovej hale Staples Center v Los Angeles. Džezmeni tento rok bodovali nielen vo svojej oblasti, ale získali ceny aj v kategóriách najlepší súčasný inštrumentálny album, najlepšia hudba k filmu a najlepšia inštrumentálna kompozícia.

Kalendár označuje aj vzácne jubileum. Dánsky džezový velikán Svend Asmudsen uzrel svetlo sveta 28. februára 1916. Presne v deň jeho narodenia si pripomenieme umelcovu rozsiahlu tvorbu a vplyv na husľový džez v spoločnosti svetových huslistov.

V piešťanskom Kursalone sa v pondelok 29. februára koná pravidelný jam session. Rubrika informácií a aktualít bude obsahovať aj súťažnú otázku o dve voľné vstupenky na Jarný klubový Open Jazz fest v Novom Meste nad Váhom.

To všetko si vypočujte v nedeľu 28. februára na Rádiu Piešťany o 21.00 h v relácii Podoby džezu. Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Podoby džezu 21. 2. 2016

19.02.2016, Kategória: Novinky z rádia

Open Jazz Fest má svojho mladšieho brata. Jarný klubový festival sa uskutoční 18. marca v Blue Note Jazz & Music Clube v Novom Meste nad Váhom. Na programe jednodňového festivalu sú dve slovenské kapely - piešťanský gitarista Andrej Urminský a jeho Quartet a Nikolaj Nikitin & Hanka Gregušová & Gabriel Jonáš. Škandinávsky džez reprezentuje trio, zložené z dvoch najžiadanejších hudobníkov Nórska - Pera Mathisena a Frode Kjekstada. Patrične ich preháňa jeden z najlepších izraelských bubeníkov - Utsi Zimring. Organizátori venovali Rádiu Piešťany šesť voľných vstupeniek, o ktoré súťažíme v našej relácii formou odpovede na súťažnú otázku. Program a účastníkov festivalu si priblížime v nedeľu 21. februára spolu s ich nahrávkami.

Opäť sa hlási aj anketa Esprit 2015 o najlepší slovenský album. Cenu verejnosti Esprit pre priaznivcov a fanúšikov džezu, ktorí podľa profilov nominovaných albumov a hudobných ukážok vyberú nahrávku pre ocenenie, spustia 15. marca na stránkach jazz.sk. Do súťaže budú zaradené albumy slovenských hudobníkov, spadajúce do kategórie džezu a vydané v roku 2015.
Aj o ankete Esprit 2015 budú Podoby džezu. Rádio Piešťany je vždy tam, kde sa hrá zaujímavý džez a my vám z týchto udalostí prinesieme všetko podstatné a zaujímavé.

Na stretnutie v nedeľu 21. februára na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Joki Freund Sextet - Yogi Jazz

19.02.2016, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Yogi Jazz od nemeckej džezovej formácie Joki Freund Sextet, ktorý vyšiel vo vydavateľstve CBS v roku 1963. Na doske sa stretli popredné mená nemeckej džezovej scény. Okrem saxofonistu Jokiho Freunda na albume hrá fenomenálny Wolfgang Dauner na piane, Emil Mangelsdorff na flaute, Eberhard Weber a Karl Theodor Geier na base a sextet dopĺňa Peter Baumeister na bicích nástrojoch. Skupina sa nám predstavuje nielen v džezových štandardoch od Johna Coltranea či Duke Ellingtona, ale poslucháča zavedie aj do sveta nemeckého džezu, ktorý v 60. rokoch zažíval zlatý vek. Yogi Jazz plný hard-bopových rytmov, modálneho džezu a džezových štandardov sa zaslúžene zaradil medzi zásadné albumy európskej džezovej scény.

Album si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!

Adam Kvasnica

 

zdroj: CBS


Podoby džezu 14. 2. 2016

12.02.2016, Kategória: Novinky z rádia

Relácia Podoby džezu na rádiu Piešťany vstupuje do tretej stovky. K jubilejnej „dvojstovke“ prišli gratulácie z blízkeho okolia i z ďalekého sveta. Dokonca z Austrálie, kde nás počúvajú - v pondelok o ôsmej ráno miestneho času.

V nedeľu 14. februára oslávime svätého Valentína. Láska sa asi dotýka všetkých ľudí... ba aj láska k domácemu miláčikovi je zvláštny stav pohnutia našich citov... a láska je silným zdrojom inšpirácie aj v džeze. Sergio Mendez oslávi 75. narodeniny a jeho legendárna kapela Brasil 66 vzbudzuje obdiv džezovej verejnosti už 50 rokov.

Kursalon v Piešťanoch chystá koncerty na apríl, ale ostatné aktivity - pondelkové jam session a aj stredajšie večery s Dášenkou Libiakovou a Swing kvartetom - stále pokračujú. Tieto udalosti si pripomenieme v budúcej relácii Podoby džezu v nedeľu o 21.00 h na Rádiu Piešťany.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


« Dozadu 1 18 19 20 21 22 23 24 25 49 72 96 Dopredu »