Archív článkov

Podoby džezu 16. 8. 2015

14.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Mesiac august je verný parametrom kultúrneho leta a jeho náplni. Džezové aktivity odštartoval minulý piatok skvelý koncert kapely Kavorka, ktorú priviedol Nikolaj Nikitin. Riadne vysoko nastavenú latku úrovne augustových koncertov udrží tento týždeň Radovan Tariška a jeho kvarteto. Na 21. augusta vyšiel v rámci promo turné koncert tria Martina Uhereka. Predstaví svoj debutový album Walkin´ My Own Way, a 28. augusta bude v Kursalone koncertovať rakúska klaviristka a skladateľka Julia Siedl a jej trio so slovenským basistom Pištom Bartušom. Program Art Jazz Gallery zahrňuje každý pondelok aj pravidelné stretnutia džezových hudobníkov. V príjemnom prostredí piešťanského parku sú obľúbeným spestrením týchto horúcich dní.
Na Rádiu Piešťany má džez svoje pevné miesto a koncerty Art Jazz Gallery v Kursalone sú náplňou nášho vysielania. Priblížime vám ich obsah a atmosféru, spolu s rozhovormi s ich aktérmi. Budeme vás informovať o programe a prípravách XI. džezového festivalu Špania dolina pri Banskej Bystrici, ktorý sa koná 22. augusta, a pripomenieme si nedožité narodeniny velikána džezovej hudby - 15. augusta by sa geniálny klavirista Oscar Peterson dožil 90 rokov.
V nedeľu o 21. hodine sa vám aj na spríjemnenie letných dní pravidelne prihovára Rádio Piešťany reláciou Podoby džezu. Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Portishead - Dummy

14.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Dummy od britskej hudobnej skupiny Portishead, ktorý bol vydaný v roku 1994. Tento titul nájdete azda na každom liste najlepších albumov 90. rokov. Už po troch rokoch od vydania mal v rámci Európy na konte dva milióny predaných kópií. Štýlovo hudbu Portishead zaraďujeme k trip hopu. Dummy je spolu s albumom Mezzanine, od nemenej známej skupiny Massive Attack, považovaný za najlepší trip hopový album všetkých čias. Nasamplované zvuky sláčikov pomiešané so soulom, rockom a hip hopom a texty odhaľujúce duševné utrpenie. Toto bol trip hop na albume Dummy v podaní Portishead.
Skupina sa predstavila na Slovensku v roku 2011 na festivale Bažant Pohoda, kde presvedčila o svojich hudobných kvalitách sfanatizovaný dav 30 000 ľudí. My si tento koncert pripomenieme už túto sobotu o 21.00 vo vysielaní Rádia Piešťany v relácii Všetky farby hudby.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 9. 8. 2015

07.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Vychádzame z vlastných archívov alebo sa obraciame na jednotlivých interpretov, ktorých chceme v relácii vysielať. Sprievodné slovo sa tvorí celý týždeň a jeho prameňmi sú aktuálne informácie, ale hlavne - a to je najzaujímavejšie - osobné poznanie alebo rozhovory s aktérmi pripravovanej relácie. Na záver prichádza k slovu technika, ktorej majstrovsky vládne Paľko Jurák. V príprave relácií je v mnohom nápomocný Maroš Perlák. Nemožno zabudnúť na skutočnosť, že práve vďaka špičkovej technike je možné relácie, v prípade, že ich nestihnete počúvať v čase vysielania, nájsť v archíve internetovej stránky rádia.
Tak sa dostávame s dobrým pocitom každú nedeľu k vysielaniu relácie, ktorej sa venujeme so snahou urobiť ju pre vás čo najkvalitnejšie. Vaše ohlasy svedčia o jej obľúbenosti. Za priazeň vám srdečne ďakujeme.
Na stretnutie pri relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany každú nedeľu o 21. hodine sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Sting - The Soul Cages

07.08.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Soul Cages od anglického speváka a hudobníka Stinga. Vyšiel v roku 1991 a komerčný úspech, tak ako väčšina Stingových albumov, zažil hneď po vydaní. Táto doska bola vyhlásená za najlepší album vo Veľkej Británii a o rok neskôr získala prestížne ocenenie Grammy. Čo sa týka koncepčnej stránky, Soul Cages opisuje Stingov vzťah s jeho otcom, ktorý zomrel pár rokov pred vydaním albumu. Po hudobnej stránke ide o zmes pop-rocku, džezu a soulu. Džezové prvky priniesli na album famózni hudobníci Manu Katché a Branford Marsalis, vďaka ktorým je Soul Cages v porovnaní s ostatnou Stingovou tvorbou výnimočným a veľmi originálnym albumom.
Vypočuť si ho môžete už túto sobotu o 21.00 h v relácii Všetky farby hudby na Rádiu Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 2. 8. 2015

31.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Letné džezové podujatia pokračujú. O dva týždne, 7. a 8. augusta, vypukne dobre obsadený festival Trnavský jazzyk. Dvanásť rokov trvania potvrdzuje patrične kvalitným programom. Slovenská špička Miško Bugala, Lukáš Oravec, Martin Valihora, európske džezové veličiny Anna Maria Jopek, Jure Pukl, Raphael Wressnig a americká kvalita Vivian Sessoms a Lost Tribe sú veľkým lákadlom. Rádio Piešťany predstaví účastníkov v nasledujúcej relácii a taktiež poskytne v súťaži voľné lístky na festival.
V piatok 31. augusta sa terasa v Kursalone opäť zaplní. Na Piešťanské džezové leto príde poľský klavirista Pavel Wlosok, známy z amerického pôsobenia a spolupráce s českou a slovenskou džezovou elitou. Ani tento koncert jeho kvarteta neujde pozornosti Rádia Piešťany.
Na stretnutie v nedeľu, pri relácii Podoby džezu, sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Genesis - Foxtrot

31.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Foxtrot od progresívno-art rockovej skupiny Genesis. Tento, v poradí tretí štúdiový album, je mnohými poslucháčmi považovaný za vôbec najlepší album tejto anglickej formácie. Z hľadiska histórie rockovej hudby treba Genesis vnímať ako pojem, ako skupinu, ktorá zanechala veľké kultúrne bohatstvo na poli progresívneho rocku a art rocku. Okrem nej však treba vyzdvihnúť aj sólové albumy jednotlivých členov Anthonyho Phillipsa, Petra Gabriela, Phila Collinsa, Steva Hacketta, Mika Rutherforda a Tonyho Banksa, ktorí pokračovali v originálnom ponímaní rockovej hudby aj po rozpade kapely.
Skupina sa pred nahrávaním predošlého albumu Nursery Cryme ešte len hľadala a dávala dokopy konečnú zostavu, ktorá sa predviedla v plnej sile na albume Foxtrot. Ten som vybral, pretože krásne ukazuje, ako môže spolu fungovať päť veľmi silných hudobných individualít. Dovolím si tvrdiť, že zdravá konkurencia medzi členmi priniesla ovocie a podstatne prispela k vytvoreniu najlepšej dosky Genesis. Počúvanie tohto albumu je pre mňa vždy sviatkom. Stačí stlačiť play a poslucháč sa na hodinu ocitá v inom svete, plnom fantázie a hudobnej geniality.
Čo viac napísať o tomto klenote? Toľko hudobných nápadov sa ťažko popisuje slovami, preto odporúčam vypočuť si album Foxtrot a nechať sa unášať muzikou ako prúdom rozbúrenej vody.
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 25 26 27 28 29 30 31 32 49 72 96 Dopredu »