Archív článkov

Podoby džezu 26. 7. 2015

24.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Ešte v piatok večer sme sa bleskurýchle presunuli na Zelenú vodu pri Novom Meste nad Váhom, kde sa konal Open Jazz Fest. Tu sme mali nášho vyslanca. Mesto Piešťany reprezentoval na otváracom koncerte gitarista Andrej Urminský so svojím kvartetom. Festival v príťažlivom prostredí priniesol dva dni výborného džezu, ktorý prezentovali umelci zo siedmich európskych krajín.
Na Rádiu Piešťany v nedeľu 19. júla zazneli v relácii Podoby džezu podrobné reportáže a rozhovory z oboch dôležitých udalostí. Nájdete ich aj v archíve rádia na internetovej stránke www.radiopiestany.sk.
Hlavnou témou relácie 26. júla budú osobnosti slovenského džezu. Pripomenieme si životné jubileum trubkára, zakladateľa piešťanskej džezovej kapely GammaClub - Libora Gardoňa. Dožíva sa 90 rokov a VV Jazz Quartet mu v piatok 24. júla venuje koncert na terase Kursalonu. Druhým oslávencom je vynikajúci bubeník Marián Ševčík. Tento žiadaný koncertný i štúdiový hráč bude tiež naším hosťom. Pri príležitosti Mariánových narodenín si urobíme súhrn jeho doterajšej činnosti.
Podoby džezu sú pre vás na Rádiu Piešťany vždy v nedeľu o 21. hodine a na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Nucleus - Labyrinth

24.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Labyrinth od britského džez-rockového zoskupenia Nucleus. Táto skupina patrila v 70. rokoch k priekopníkom dže-zrocku. Veľký úspech zaznamenala už po vydaní prvého albumu Elastic Rock v roku 1970, vďaka ktorému vyhrala prestížne ocenenie na festivale Montreux Jazz. Vedúcou postavou Nucleusu bol trubkár Ian Carr, ktorého na albume Labyrinth dopĺňajú zvučné mená britskej džezovej scény, speváčka Norma Winstone a trumpetista Kenny Wheeler. Túto hviezdnu zostavu dopĺňa bubeník Tony Levin, známy aj zo skupiny King Crimson.
Album Labyrinth si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h v relácii Všetky farby hudby na Rádiu Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 19. 7. 2015

17.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hoci termín koliduje s ďalším príťažlivým džezovým podujatím na Považí - Open Jazz Fest na Zelenej vode, Rádio Piešťany prinesie rozhovory i najnovšie nahrávky účastníkov oboch podujatí. Piešťanský gitarový virtuóz Andrej Urminský a jeho kvartet otvorí Open Jazz Fest, a v prvý večer zahrá aj Vojtech Dyk & B Side Band, Carmen Souza, speváčka z Portugalska a orchester Special Providence z Maďarska. Druhý večer rozburáca slovenská speváčka Sisa Fehér so svojou kapelou Fehero Rocher Band, Dan Bárta & Robert Balcar Trio určite udrží napätie, Troyka z Anglicka je unikátnou zostavou a na záver dychová kavalkáda z Nemecka Brassballet.
Nedeľa večer bude na Rádiu Piešťany patriť ako vždy relácii Podoby džezu a na stretnutie s vami sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - Water Babies

17.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Water Babies od slávneho amerického džezového trubkára Milesa Davisa. Album bol vydaný v roku 1976, avšak skladby, ktoré sú na tejto doske, boli nahraté v New Yorku už v rokoch 1967 a 1968. Na albume môžeme počuť zmes post bobu, free džezu a avantgardného poňatia džezovej hudby. Okrem Davisa na trúbke treba vyzdvihnúť hru Herbie Hancocka a Chicka Coreu na fender rhodes, Dave Hollanda na base, mladého bubeníka Tonny Williamsa a, samozrejme, tenor saxofonistu Wayna Shortera. Toto hviezdne zloženie špičkových džezových hudobníkov sa zvykne označovať aj ako Second Great Quintet Milesa Davisa. Formácia nahrala v rokoch 1964 až 1968 viacero albumov, ktoré patria k vrcholom džezovej hudby vôbec a W. Babies je nepochybne jedným z nich.
Album Water Babies si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h v relácii Všetky farby hudby na Rádiu Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 12. 7. 2015

10.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Piešťanské džezové leto je v plnom rozpuku. V piatok koncertoval v Art Jazz Gallery na terase Kursalonu Robo Opatovský. Skvelý koncert, tradične skvelé publikum. V piatok 10. júla príde Bernhardt Wiesinger a americká speváčka Lori Williamsová. Oboch sme si na Rádiu Piešťany predstavili a len sme si potvrdili ich mimoriadne kvality.
Podoby džezu na Rádiu Piešťany budú informovať o dianí na slovenskej džezovej scéne. Povieme si o programe Open Jazz Festu na Zelenej vode v dňoch 17. a 18. júla a zahráme hudbu jeho účastníkov. Festival Hevhetia otvoril 9. júla Košiciach poľský klavirista Pawel Kaczmarczyk a medzinárodné trio KOMARA. Ešte pred sťahovaním festivalu do Bratislavy zahrá 16. júla Iva Bittová a Lois La Van sextet. V nedeľu nás čaká na Rádiu Piešťany opäť koktejl skvelého džezu. Horúcemu džezu svedčí aj horúca letná noc - či už budete v parku na terase Kursalonu, alebo ju zažijete doma v príjemnej spoločnosti Rádia Piešťany.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Triumvirat - Illusions on Double Dimple

10.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Illusions on Double Dimple od nemeckej progresívno-rockovej skupiny Triumvirat. Toto rockové zoskupenie patrí k priekopníkom štýlu progresívny rock a ich tvorbu môžeme prirovnať k hudbe skupín ako Yes, Emerson Lake and Palmer alebo Gentle Giant. Na svoje si prídu najmä milovníci Mariána Vargu a zvuku organu v rockovej hudbe. Ide o majstrovské dielo, ktoré patrí k vrcholom nielen nemeckej, ale aj európskej rockovej scény. Album Illusions od Double Dimple z roku 1974 odštartoval úspešnú šnúru skupiny. Na doske sa nachádzajú iba dve skladby, ktorých dĺžka presahuje 20 minút. Práve táto neobmedzená minutáž bola typická pre progresívno-rockové skupiny 70. rokov.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu v relácii Všetky farby hudby o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany.
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 25 27 28 29 30 31 32 33 49 72 96 Dopredu »