Archív článkov

Podoby džezu 5. 7. 2015

03.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Piatkové večery mesiaca júl sú už obsadené. Tento týždeň sa predstaví spevák Robo Opatovský a jeho kapela Overtime s programom, postavenom na strhujúcich rytmoch horúceho Karibiku a latino džezu. O týždeň, 10. júla, zahrá rakúsky saxofonista Bernhardt Wiesinger. Svoje kvarteto ozdobí skvelým spevom v podaní americkej speváčky Lori Williamsovej. O ďalších sedem dní príde Lukáš Oravec s „peknou“ päťkou - Kaunis Five. Ondřej Štveráček, Pawel Wlosok z Poľska, Tomáš Baroš z Prahy a Marián Ševčík, to je skvelá zostava. Piatok 24. júl bude mať slávnostný nádych. Kvarteto Vlada Vizára príde blahoželať vzácnemu človeku k vzácnemu jubileu. Libor Gardoň, jeden zo zakladateľov piešťanskej džezovej formácie Gamma Club a významný architekt, oslavuje 90 rokov! Pawel Wlosok sa do Art Jazz Gallery vráti 30. júla, tentoraz so svojím kvartetom.
Rádio Piešťany podporí tieto príťažlivé koncerty. V nedeľnej relácii Podoby džezu vám predstavíme júlových interpretov z Kursalónu, prinesieme aktuality a informácie z domácej a zahraničnej džezovej scény. Spomenieme nedávno zosnulého amerického saxofonistu Ornetta Colemana a vyberieme zo svetových noviniek na džezovom trhu. Americká funková kapela Snarky Puppy vydala album Sylva a vyšiel pozoruhodný záznam európskeho turné kvarteta Johna Coltranea z roku 1961.
Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Jimi Hendrix - Band of Gypsys

03.07.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Band of Gypsys od slávneho gitaristu Jimi Hendrixa. Ide o prvý album, ktorý Hendrix nahral bez svojej pôvodnej skupiny The Jimi Hendrix Experience. Album bol nahraný v koncertnej hale Fillmore East v New Yorku v roku 1970 a vydaný bol tri mesiace pred Hendrixovou smrťou. Po hudobnej stránke je album zmesou funku, hard rocku a bluesu. Okrem gitarových improvizácií J. Hendrixa môžeme na Band of Gypsys počuť hru slávneho Buddyho Milesa na bicie a Billyho Coxa na bassu.
Album Band Of Gypsys si môžete vypočuť úž túto sobotu o 21.00 h v relácii Všetky farby hudby na Rádiu Piešťany.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 21. 6. 2015

19.06.2015, Kategória: Novinky z rádia

Svätojánske ohne sú aj u nás obľúbenou zábavou a symbolom. Práve v túto noc najviac pôsobí čarovná moc bosoriek a démonov... Pre škandinávske národy znamená letný slnovrat možno viac než Vianoce. V tento deň je najdlhší deň a najkratšia noc a od tohto dňa bude v ich živote slnka zase stále menej až do úplnej tmy v zime za polárnym kruhom. Na pobreží i vo vnútrozemí sa kladú ohne, ktoré je vidno na vzdialenosť 20-30 kilometrov. Na najsevernejšom bode európskej pevniny, na Nordkappe v Nórsku, vládne deň nad nocou a slnko aj o polnoci stojí vysoko nad horizontom. Vo zverokruhu začína obdobie znamenia Raka...
V tomto znamení narodení ľudia sú výnimočne umelecky nadaní. V znamení Raka sa narodilo niekoľko vynikajúcich bubeníkov, určujúcich vývoj hry na tento nástroj - Joe Morello, Alan Dawson, Dave Weckl... V nedeľu na programe relácie Podoby džezu budú práve bubeníci ústrednou témou. Pripomenieme si Pavla Polanského, nestora československé džezu a šíriteľa tohto hudobného žánru naprieč Európou, vynikajúceho bubeníka - 14. júna 2015 by sa dožil 90 rokov. Budeme vás informovať o programoch hudobných festivalov a pravidelnou súčasťou relácie Podoby džezu sú aktuality z domácej a zahraničnej džezovej scény.
Na stretnutie pri oslave džezu a letného slnovratu na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Flamengo - Kuře v hodinkách

19.06.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je legendárny album Kuře v hodinkách od českej rockovej skupiny Flamengo. Podľa viacerých rebríčkov a hudobných kritikov ide o najslávnejší album československej hudobnej scény vôbec. Doska bola nahraná v roku 1971, no vďaka veľkému záujmu o túto nahrávku ju vydavateľstvo Supraphon vydalo znovu v rokoch 1998 a 2012.
Na albume sa stretli elektrický bigbít a básnictvo fenomenálneho Josefa Kainara v unikátnej symbióze. Hudobnou inšpiráciou skupiny Flamengo boli nepochybne anglosaské kapely tej doby, no pridaním vlastnej rytmiky a originálnych textov v češtine sa tento album stal unikátom. Neskutočná energia džezových pasáží saxofonistu Jana Kubíka sa strieda s flautovými sólami, pri ktorých možno počuť vplyvy skupiny Jethro Tull.
Kuře v hodinkách si môžete vypočuť v Rádiu Piešťany už túto sobotu o 21.00 h.
Adam Kvasnica


Podoby džezu 14. 6. 2015

12.06.2015, Kategória: Novinky z rádia

Letné horúce dni, ba aj noci patria hudobným festivalom. Drotária, Turiec, Senecké leto, Rockscape, Dobrý festival, Ekofest, Topfest, Deň pre všetkých... to sú festivaly, ktoré sa uskutočnia na Slovensku v mesiaci jún... Takmer každé mesto či mestečko sa snaží prilákať milovníkov hudby rôznych žánrov. Je dobré, ak tým hlavným lákadlom festivalov je dobrá hudba - nielen vnucovaná značka piva. Miestami sa objaví aj skromnejší festival s čisto džezovým zameraním. Tam ide viac o hudbu, hoci aj tu dobrý mok osvieži.
Aj Podoby džezu v nedeľu 14. júna na Rádiu Piešťany budú o prichádzajúcich džezových festivaloch a ich účastníkoch. Mikulášsky jazzový festival a Open Jazz Fest uzavierajú v týchto dňoch dramaturgiu a my vás budeme o programe festivalov informovať. Džezový kalendár na tento týždeň uvádza niekoľko významných mien. Narodili sa Cole Porter, Kenny Barron, Marcus Miller, Chick Corea, Eroll Garner. Týchto velikánov nemôžeme obísť a pripomenieme si ich význam v svetovom džeze. Informácie a aktuality z diania na domácej a zahraničnej džezovej scéne sú stálou súčasťou našej relácie.
Ďakujeme za vaše ohlasy a teším sa na stretnutie. Pekný, slnečný týždeň želá vám a džezu verný Jano Babič.
 


Hudobný tip: B. B. Kinga - Lucille

12.06.2015, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Lucille od amerického bluesového hudobníka B. B. Kinga, ktorý nás navždy opustil 14. mája 2015. Kráľ bluesu bol na vrchole hudobnej scény takmer 70 rokov a zanechal za sebou hudbu, ktorá zostane navždy nesmrteľná. B.B. King bol nepochybne jedným z najvplyvnejších bluesmanov všetkých čias. Jeho meno bude vždy jedným z prvých, ktoré mi napadnú pri pojme hráči elektrického blues.
Album, ktorý som vybral ako spomienku na kráľa bluesu, je pomenovaný podľa Kingovej gitary Lucille. Na albume môžeme počuť výbornú zmes soulu a moderného elektrického bluesu. Nahratý bol v roku 1967 a odštartoval Kingovu éru elektrickej gitary.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h na Rádiu Piešťany.
Adam Kvasnica


« Dozadu 1 25 28 29 30 31 32 33 34 49 72 96 Dopredu »