Archív článkov

Podoby džezu 29. 1. 2017

27.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Technické vymoženosti dávajú priestor aj na šírenie dobrej hudby. Podoby džezu na Rádiu Piešťany vychádzajú pri skladbe programu z hodnoty a umeleckej úrovne slovenského džezu. Portál Jazz.sk pripravuje už piaty ročník ankety o najlepší džezový album roka Esprit 2016. Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutoční 30. apríla. My si v Rádiu Piešťany predstavíme všetkých účastníkov tejto hodnotnej ankety. Cenu poroty Esprit za najlepší džezový album roka vyberie medzinárodná odborná porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti džezu, v ktorej má Rádio Piešťany svoje zastúpenie. V nedeľu 22. januára oslávi 77. narodeniny nemecký kontrabasista Eberhard Weber.

Na stretnutie v nedeľu o 20.00 h sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Miles Davis - Sorcerer

27.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Sorcerer od slávneho amerického džezového trubkára Milesa Davisa, ktorý originálne vydalo v roku 1967 vydavateľstvo Columbia. Na albume môžeme počuť zmes post bopu, free džezu a avantgardného poňatia džezovej hudby. Okrem Davisa na trúbke treba vyzdvihnúť zvyšok formácie v zložení Herbie Hancock a Chicka Corea na piane, Dave Holland na base, mladého bubeníka Tonnyho Williamsa a, samozrejme, tenorsaxofonistu Wayna Shortera. Toto hviezdne zoskupenie špičkových džezových hudobníkov sa zvykne označovať aj ako Second Great Quintet Milesa Davisa. Formácia nahrala v rokoch 1964 až 1968 viacero albumov, ktoré dodnes patria k vrcholu džezovej hudby vôbec a Sorcerer je nepochybne jedným z nich.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.


Adam Kvasnica

zdroj: Columbia


Podoby džezu 22. 1. 2017

20.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Každé hlasovanie je vyjadrením postoja jednotlivca, ktoré v konečnom súčte vydá vysvedčenie o kvalite a hodnotách spytovaného subjektu. Toto platí aj o hudbe. Každoročná anketa zavedeného amerického džezového magazínu Down Beat má dve formy: hlasovanie čitateľov a hlasovanie odborníkov - o kvalitách a obľúbenosti hráčov na jednotlivé nástroje, ako aj o najlepšom historickom alebo novom albume za posledný rok.

V relácii Podoby džezu v nedeľu 22. januára o 20.00 h na Rádiu Piešťany vám predstavíme výsledky 81. ročníka ankety čitateľov magazínu Down Beat - najlepšie albumy roka, najlepšie kapely a ocenené osobnosti svetovej džezovej scény.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Nikitin/Pospiš/Sillay - Ján Cikker 105

20.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Ján Cikker 105, ktorý je inšpirovaný zborovou tvorbou a ľudovými námetmi slovenského skladateľa Jána Cikkera. Po úspešnom projekte venovanom Leošovi Janáčkovi prichádza nový projekt Roberta Pospiša a Nikolaja Nikitina s Martinom Sillayom a hosťami.

Myšlienka spracovať hudbu J. Cikkera vzišla od tímu Cikkerovho múzea v Bratislave. „Spolu s tvorivým tímom sa snažíme interpretovať nadčasové nápady a spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Snažíme sa zachytiť hudobný výraz a atmosféru, ktorá by mala byť 105 rokov od narodenia skladateľa zachovaná. Priam alchýmiou bolo skúmať Cikkerov originálny kompozičný prístup v spracovaniach ľudovej hudby. Cikkera ľudová hudba nesporne ovplyvnila a, naopak, jeho originálny kompozičný prístup dodal známym piesňam osobitý charakter a výraz. Zborovú tvorbu sme si nevybrali náhodou. Špeciálne nás zaujala tematika vojny, strachu a slobody, ktorú videl v prírode. Príroda akoby symbolizovala tvár slobody v človeku, v krajine a vlasti. V dnešnej dobe plnej strachu, spoločenských a politických zmien akoby samotné názvy piesní opisovali svet okolo nás. Tak ako Cikker aktualizoval obsah ľudových textov vo svojej dobe, snažili sme sa my teraz aktualizovať jeho odkaz.“

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!


Adam Kvasnica

zdroj: Real Music House


Podoby džezu 15. 1. 2017

13.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Od 1. januára vošla do platnosti zmena zákona, ktorou sa zvyšujú kvóty podielu slovenskej tvorby vo vysielacom čase. Súkromné rádiá musia vyčleniť najmenej 25 percent vysielacieho času mesačne pre slovenskú tvorbu. V prípade verejnoprávneho rozhlasu to bude minimálne 35 percent. Takéto nariadenie považujem za zásah do slobodnej voľby dramaturgie. Núti dramaturgov sledovať stanovené kvóty namiesto posúdenia záujmu poslucháčov a umeleckej úrovne vysielaných skladieb. Džez má na Slovensku svoju medzinárodne rešpektovanú úroveň a nemá problém ani s naplnením spomínaných „kvót“. Sú relácie, ktoré môžeme zostaviť na sto percent slovenskou tvorbou.

V 235. relácii Podoby džezu na Rádiu Piešťany si v nedeľu 15. januára pripomenieme nevšedný, zvláštny demografický úkaz - v mesiaci január sa narodilo od roku 1909 do roku 1980 jedenásť svetových bubeníkov - Gene Krupa, Kenny Clark, Max Roach, Jimmy Cobb, Ed Shaughnessy, Chuck Flores, Bill Goodwin, Al Foster, Roger Humphries, Omar Hakim a Dave Weckl. O ich živote a hudbe si povieme o týždeň na Rádiu Piešťany.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.


Hudobný tip: Wayne Shorter - Speak No Evil

13.01.2017, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Speak No Evil od amerického saxofonistu Waynea Shortera, ktorý v roku 1966 vydalo prestížne džezové vydavateľstvo Blue Note. Na tejto doske sa nám predstavuje prvá liga amerických džezových hudobníkov v zložení Wayne Shorter (tenorsaxofón), Herbie Hancock (piano), Freddie Hubbard (trumpeta), Ron Carter (basa) a Elvin Jones (bicie nástroje). Album vyšiel v čase, keď W. Shorter pôsobil so skupinou Milesa Davisa, preto v čase jeho vydania nebol hlavným centrom pozornosti džezového sveta. Avšak postupom času sa dostal do povedomia širokého publika a dodnes patrí k najlepším albumom vydavateľstva Blue Note. Ide o vyváženú kombináciu post-bopu, hard-bopu a modálneho džezu.

Album tohto týždňa si budete môcť vypočuť už túto sobotu o 22.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany!


Adam Kvasnica

zdroj: Blue Note


« Dozadu 1 5 6 7 8 9 10 11 25 49 72 96 Dopredu »