Hudobný tip: Jazz Q - Symbiosis

Dátum: 21.08.2015, 8:36, Kategória: Novinky z rádia

Hudobným tipom na tento týždeň je album Symbiosis od českej džezrockovej formácie Jazz Q, ktorý sa nezabudnuteľne zapísal do histórie československej hudobnej scény v roku 1974. Je plný prekvapení. V porovnaní s predošlým albumom Pozorovateľna došlo k veľkej zmene v spôsobe hrania. Z čistokrvného džezrocku sa zrazu stáva experimentálny umelecký rock, v ktorom úžasne splýva melancholická temná atmosféra, bluesová gitara a ľahkosť hrania na elektrické piano v podaní lídra skupiny Martina Kratochvíla. Ďalším veľkým prekvapením je speváčka Joan Dugganová, najmä v šestnásťminútovej skladbe Čarodej, ktorá začína tajuplným vokálom prelínajúcim sa s Kratochvílovým pianom.
Ak sa niečo hudobníkom na albume Symbiosis podarilo, tak je to stupňujúce sa napätie a gradácia, ktoré pôsobia na poslucháča meditačne až hypnoticky. Kompozičná voľnosť prináša do hudby veľký priestor, v ktorom sa tak presadí hudobná improvizácia. Napriek tomu, že rock nebol povoleným a preferovaným hudobným štýlom, Jazz Q sa od tohto nezmyselného pravidla odpútali a spravili dosku podľa toho, čo cítili. Voľnosť a umenie bez hraníc. To je album Symbiosis, ktorý sa ťažko popisuje slovami, no napriek tomu som sa o to pokúsil.
Všetkým preto odporúčam vypočuť si tento hudobný skvost, plný ozajstného umenia. Už túto sobotu o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany!
Adam Kvasnica