Dramaturg relácie Podoby jazzu

Jan Babič

Background

Relácia Podoby jazzu má na rádiu Piešťany už od jeho založenia svoje pevné miesto. 120 minút slovenského a svetového jazzu, aktuality a informácie z domácej a zahraničnej jazzovej scény, v relácii Podoby jazzu, vždy v nedeľu o dvadsiatej hodine na rádiu Piešťany.

Podoby džezu je relácia kde sa snúbi nové s tradíciou a experiment s overenou kvalitou. Aby sa k poslucháčom dostala výzva k poznaniu a hodnoteniu jazzovej tradície. Majme svoj výraz, majme svoju predstavu, majme svoj štýl, melodiku, chápanie rytmu, ale neodchádzajme od toho, čo robí jazz jazzom – počúvajme majstrov, vnímajme ich ako priekopníkov a tvorcov ciest, po ktorých sa jazz postupne posúva k vyšším a zložitejším formám. Jazz je únik do slobodného priestoru vlastných predstáv a pocitov, ktoré Ján Babič dáva ostatným k dispozícii k dobrovoľnému rozhodnutiu – pridať sa.

„Keď som sa dozvedel, že Rádio Piešťany prijalo ponuku mojej  spolupráce  potešilo ma to dva krát – raz, že budeme môcť počúvať viac jazzu na našich rádiách a druhý krát – že je to v mojom rodnom meste – ktoré som nikdy neprestal mať rád. Začiatky s Lackom Mušinským, nová technika, výcvik s Palkom Jurákom. Od prvého vysielania po to dnešné uplynulo už viac než 10 rokov. Ďakujem spoločnosti Wintermédia za priestor, ktorý poskytuje vo vysielacej štruktúre Rádia Piešťany. Ďakujem Palkovi Jurákovi za spoluprácu. V súčasnosti nabrala výroba relácie Podoby Jazzu na kráse a pôvabe, pretože na jej realizácii sa podieľa Saška Mathiasová. Ďakujem všetkým jazzovým hráčom a kapelám, ktoré nám poskytujú svoje nahrávky, ďakujem za spoluprácu internetovému portálu jazz.sk, ďakujem vydavateľstvám Hevhetia, Hudobný fond, a všetkým ostatným za ich priazeň. Jazz na Slovensku preniká stále viac do obľuby v radoch širokého publika, slovenský jazz je súčasťou najvyššej európskej úrovne a má svojich reprezentantov aj na americkej jazzovej scéne. Rádio Piešťany je podľa môjho názoru rádio s veľkou počúvanosťou a s najlepšou programovou štruktúrou, ktorá oslovuje náročnejšieho poslucháča. Súčasťou tejto programovej štruktúry je aj relácia Podoby jazzu. Jej vysielaním šíri rádio Piešťany jazzovú hudbu a dobré správy o slovenskom jazze aj na intenetovom streame do celého sveta. My, spolu so Saškou Mathiasovou, kráčame na ceste k ďalšiemu guľatému výročiu. Do štvrtej stovky vašej obľúbenej relácie Podoby jazzu chýba už naozaj málo. Nezabudnite, dobrá hudba lieči a jazz uzdravuje.”

Rate it
0%